KARNAWAŁ 2011 W NICEI
Tematyka:
KARNAWAŁ 2011 W NICEI.
Z 3 NOCLEGAMI.
16.02.2011 - 21.02.2011 ;
Wyjazd z: Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Katowic, Tychów, Żor, Bielska - Białej, Cieszyna.
Wyjazdy z innych miast w innych cenach.
Karnawał w Nicei ma długą tradycję, która sięga XIII w. Pierwszy występ kojarzony jest z przybyciem do miasta Charles'a d'Anjou, hrabiego Prowansji.
Przez lata na uliczkach dzisiejszego starego miasta w pobliżu portu odbywały się bale i maskarady. Ich uczestnicy ukryci pod maskami i kostiumami, wyśmiewali się z siebie nawzajem, "bombardując" współtowarzyszy konfetti z mąki, gipsu i jajek. Podczas tych kilku tygodni zabawy przed Wielkim Postem, wszystkie ekscesy były dopuszczone i społecznie akceptowane. Odbywające się tu pochody, bale i zabawy z roku na rok przyciągały coraz większą liczbę uczestników.
Karnawałowe uroczystości kilka razy były zawieszane z powodu wstrząsów politycznych i wojskowych w czasie Rewolucji Francuskiej i I Cesarstwa.
Po przerwie do zabaw karnawałowych powrócono w latach 1872-73, kiedy nicejczyk Andriot Saetone powołał komitet święta - Amicales des Realisateurs de Bataille de Fleurs, a Alexis Mossa z synem Gustawem wymyślili paradę kukieł o charakterystycznych, ogromnych głowach i przejazdy przybranych kwiatami wozów z pięknymi dziewczynami.
Tak narodził się karnawał w dzisiejszym kształcie, który rozpoczyna się przyjazdem króla karnawału kilka dni przed Mardi Gras (Tłusty Wtorek), przed Środą Popielcową, na który przypada kulminacja karnawału. Na zakończenie święta nicejczycy palą kukłę Jego Wysokości Karnawału i rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni.
Podczas ostatnich kilka dni przed ostatkami przez miasto przetaczają się wozy wypełnione kwiatami, orszaki konne i maskarady, na ulicach odbywa się parada i bitwa kwiatów - widzowie, wchodząc na trybuny, zaopatrują się w gałązki mimozy i w czasie przejazdu obrzucają się kwiatami z uczestnikami parady oraz często przy pomocy konfetti i serpentyny w sprayu.
Maszerują szkoły cyrkowe, szczudlarze, czarownice, nie brak tajemniczych wenecjanek w koronkowych maseczkach. Iluminowane defilady i pokazy, ciągnące nadmorskim bulwarem barwne kilkunastometrowe platformy tonące w kwiatach.
Stoją na nich dziewczęta (wybrane spośród wielu kandydatek) w pięknych strojach i makijażach. Do dekoracji platform kwiaciarze i ogrodnicy zużywają przeszło 5 tys. żywych, pachnących kwiatów - mimozy, goździki, gerbery, mieczyki i inne, które w 90% produkowane są lokalnie na Riwierze Francuskiej. Jednak żółte krzewy mimozy, kwitnącej od lutego do kwietnia, są najbardziej znaczącym i pachnącym elementem dekoracyjnym karnawału i znakiem rozpoznawczym kurortu.
Pochód wozów urozmaicają występy grup taneczno-muzycznych zaproszonych z różnych zakątków świata. Uczestnicy marszu, nie są tylko i wyłącznie narodowości francuskiej
W programie artystycznym przewidziany jest zawsze bal maskowy i kostiumowy w eleganckich hotelach nawiązujący do tradycyjnych balów szlacheckich, rzemieślniczych, rybackich.
Czas karnawału to dobry moment na poznanie i odkrycie Nicei i okolicy, na spacery wzdłuż wąskich ulic starego miasta, spróbować pysznych lokalnej kuchni, a przede wszystkim, aby cieszyć się spacerem wzdłuż morza słonecznymi popołudniami.
W 2011 roku odbywa się 127 edycja Karnawału w Nicei pod przewodnim hasłem: Król Morza Śródziemnego.
Oficjalna strona Karnawału: www.nicecarnaval.com
Ramowy program wycieczki :
1 dzień
Wyjazd w godzinach wieczornych/nocnych (Warszawa 12:00, ul. E. Plater, parking przy Sali Kongresowej; Łódź 14:15, dworzec PKP Łódź Fabr., parking od ul. Kilińskiego; Piotrków Tryb. 15:15, Al. Sikorskiego, stacja paliw Lukoil; Częstochowa 16:30, ul. Wilsona, przy Filharmonii; Wrocław 15:00, ul. Powstańców Śl., hotel "Wrocław"; Opole 16:15, róg ul. Dubois i 1 Maja, parking; Gliwice 17:15, Pl. Krakowski, przystanek MPK/PKS; Rzeszów 13:00, Al. Piłsudskiego, przystanek MPK przy Gromadzie, przed rondem; Tarnów 14:30, stacja paliw BP naprzeciwko dworca PKS; Brzesko 15:15, stacja paliw Statoil przy obwodnicy; Kraków 16:00, ul. Kałuży, obok hotelu Cracovia; Chrzanów 16:45, ul. Trzebińska, stacja paliw Shell; Jaworzno 17:15, parking przy Hali Wid.-Sport.; Dąbrowa Górn. 17:00, ul. Królowej Jadwigi, przed DK; Sosnowiec 17:25, ul. 3 Maja, parking przed dworcem PKP; Katowice 18:00, Pl. Oddziałów Młodzieży Powst. (dawny Pl. Andrzeja) - druga strona dworca PKP; Tychy 18:30, ul. Wyszyńskiego, przystanek MPK naprzeciwko kościoła; Bielsko-Biała 19:15, parking - dolna płyta PKS; Żory 18:40, ul. Kościuszki, stacja paliw Statoil; Cieszyn 19:40, ul. Kolejowa, stacja paliw Statoil). Przejazd nocny przez Czechy, Austrię do Włoch.
2 dzień
Przyjazd w godzinach przedpołudniowych do GENUI, zwiedzanie, m.in. Pizza Ferrari, teatr San Carlo, Palazzo Ducale, Via Garibaldi, dom Krzysztofa Kolumba, katedra San Lorenzo. Czas wolny.
Przejazd na miejsce noclegu (okolice Genui). Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.
3 dzień
Śniadanie. Opuszczenie hotelu. Przejazd i zwiedzanie: SAN REMO - znany z festiwali kurort nad Morzem Liguryjskim, zwiedzanie Starego Miasta; MONACO i MONTE CARLO - Pałac Książęcy (z zewnątrz), katedra z grobowcem m.in. księżnej Grace, słynne kasyna; NICEA - ośrodek turystyczny o światowej renomie, "stolica" Lazurowego Wybrzeża, spacer Promenadą Anglików biegnącą wzdłuż morza, katedra, pałace, wąskie uliczki, malownicze domy, port. Przejazd na miejsce noclegu (okolice Nicei). Zakwaterowanie. Obiadokolacja.
O GODZ. 20:30 ROZPOCZĘCIE KARNAWAŁU. Nocleg.
4 dzień
Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie: SAINT TROPEZ - malownicze miasto znane m.in. z filmów o żandarmie, z portem w którym cumują największe na Lazurowym Wybrzeżu Jachty; CANNES - miasto, w którym odbywa się najsłynniejszy festiwal filmowy, spacer Aleja Gwiazd, promenadą La Croisette; NICEA - czas wolny. Obiadokolacja. O GODZ. 14:40 PARADA KWIATOWA; 21:00 NOCNA PARADA KARNAWAŁOWA. Nocleg.
5 dzień
Śniadanie. Opuszczenie hotelu. Czas wolny w NICEI, uczestnictwo w imprezach karnawałowych. O GODZ. 14:30 PARADA KARNAWAŁOWA. Wyjazd w drogę powrotną w godzinach wieczornych lub nocnych. Nocny przejazd przez Włochy, Austrię i Czechy.
6 dzień
Zakończenie wycieczki w godzinach popołudniowych/wieczornych.
CENA 1119 Zł/OS. ZAWIERA:
- przejazd autokarem (klimatyzacja, video, barek, wc) lub busem (klimatyzacja);
- 3 noclegi w hotelu**, pokoje 2,3-osobowe z łazienką;
- 3 śniadania kontynentalne, 3 obiadokolacje;
- ubezpieczenie KL (15000 euro), NNW (2500 euro), bagażu (125 euro);
- opiekę pilota.
Cena nie zawiera świadczeń nie wymienionych w ofercie, biletów wstępu, ok. 60 euro.
Ceny biletów mogą ulec zmianie.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Pilot nie oprowadza po wnętrzach obiektów.
Napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo.
Dopłata do pokoju 1-os. 240 zł.
Przerwa podczas podróży m.in. w Czechach zalecamy zabranie ok. 200 CZK na posiłek.
Istnieje możliwość przesiadki w Katowicach do innego autokaru.
Przejazd do/z Katowic może być realizowany innym niż autokar środkiem transportu (bus, samochód osobowy).
Oficjalna strona Karnawału: www.nicecarnaval.com.
ZAPRASZAMY