Podróż kulturowa
Tematyka:
Podróż kulturowa
16 dni podróży po smakach Europy Środkowo-Wschodniej. Ludzie, kulinaria, zwyczaje, zabytki, natura i niesamowita atmosfera czeka na Was. Podróż niezależnie od wieku w międzynarodowym towarzystwie.
Informacje
16 dni poznawania smaków kultury, atmosfery i życia ludzi w Europie Środkowo-Wschodniej. Piwo, wódka, wino, absynt, ale i kiełbasa, pierogi, żeberka, knedliki, schnizel i gulash! Zobaczycie przede wszystkim życie ludzi, będziecie mieć szansę spotkać się z europejską serdecznością, ale i poznacie tradycje, wiarę, schedę wojenną i komunizm! Nie zabraknie smaków historii i zabytków, których jest tak wiele, że nie wiadomo od czego zacząć. Dlatego jest z wami TravelMe!
Cena: 4850 zł
(podróż odbywa się przy 8 osobach)
W cenie: przejazdy, transport, ubezpieczenie KL i NNW, noclegi x 15 w hotelach 2* i 3*, śniadania x 15, Muzeum Powstania Warszawskiego, wyjazd na Kasprowy Wierch i wspinaczka, rowery w Krakowie, przewodnik w Auschwitz, zwiedzanie kopalni złota, spływ pontonowy na Wełtawie, mini grupa międzynarodowa, opiekun grupy z Polski
Poza ceną: napiwki, wyżywienie, wejściówki do klubów i atrakcji, wiza (jeśli wymagana)
Terminy 2014 r.: 04.05 - 19.05 ; 13.07 - 28.07
Dzień 1 - Smak wschodu i zachodu - Berlin
W tym kosmopolitycznym mieście zaczynamy naszą podróż od powitalnej kolacji w Restauracji "1840" - to miejsce grubo oblane niemieckim piwem, a przede wszystkim unikalnym klimatem kiełbas i sałatek ziemniaczanych. Nad naszymi głowami przejeżdża kolejka S-Bahn, którą można wybrać się na nocne oglądanie Berlina. Wieczorem najlepiej przejść się wzdłuż rzeki Spree i zobaczyć jak berlińczycy korzystają z życia.
Dzień 2 - Kosztowanie historii - Berlin
Dzień spędzimy aktywnie, przekraczając co chwilę granicę Wschodu z Zachodem. Czekają na nas miejsca zakorzenione w historii regionu:
- Mur Berliński (East Side Gallery)
- Topografy of Terror - miejsce dawnej siedziby Gestapo
- Holocaust Memorial - upamiętniający wymordowanych Żydów
- Bramę Brandenburską
- Tiergarten - wspaniały park w którym można zrobić piknik
- Bundestag, gdzie wejdziemy na kopułę zbudowaną ze szkła i baterii solarnych podziwiając Berlin z odpowiedniej perspektywy. Wieczorem odwiedzimy wieżę telewizyjną skąd podziwiać możemy Berlin nocą. Kolacja to miejsce, które na mapie Berlina jest kultowe - ale to kulinarna niespodzianka!
Dla wytrwałych i chcących poczuć smak clubbingu i imprez pokażemy prawdziwe życie nocne w klubie zbudowanym w dawnej poczcie!
Dzień 3 - Od ruin po nowoczesność - Warszawa
Warszawa, którą zobaczycie, to zupełnie inne miejsce niż to przed wojną. Została w całości odbudowana, a zrekonstruowane Stare Miasto z XVII w. wygląda obecnie tak samo jak wtedy, wraz z zamkiem królewskim wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Tego samego dnia odwiedzimy centrum, zobaczymy Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski, mury i zbudowania miejskie, ale i niesamowite Krakowskie Przedmieście. Skosztujecie pierwszych polskich specjałów - pyszne pierogi w najlepszej pierogarni w mieście , zakąski ze smalcem i ogórkiem no i oczywiście wódka w barach gdzie kieliszek kosztuje 1 euro! Dla wytrwałych koniecznie zakosztujemy wieczornego życia nad największą rzeką w Polsce, Wisłą, gdzie prócz plaż miejskich czekają fantastyczne bary z lokalnymi trunkami. Każdy kto do tej pory widział Warszawę, kocha ją nocą.
Dzień 4 i 5 - Na granicy kultur - Zakopane (Tatry)
Polskie góry były inspiracją dla wielu poetów, którzy zjeżdżali z różnych krańców Europy w poszukiwaniu natchnienia. To tutaj spotykamy gwarę góralską, niesamowite regionalne produkty, np. owczy serek Oscypek, grillowany i podawany z żurawiną przyprawi o zawrót głowy. Do tego herbata na szczycie góry w schronisku ze śliwowicą zelektryzuje każdego. Czekają na Was prawdziwe smaczki:
- odwidzimy pasterzy, którzy w bacówkach wyrabiają prawdziwe wędzone Oscypki i oczywiście skosztujemy co nie co
- wyjedziemy kolejką linową na Kasprowy Wierch, gdzie wybierzemy się na 2 godzinną wspinaczkę na granicy ze Słowacją (2000 m n.p.m.)
- zobaczycie skocznie narciarskie i przyglądniemy się treningowi skoczków
- gdy czas pozwoli, pojedziemy do doliny Kościeliskiej, gdzie zobaczymy jeden z najwyższych wodospadów w Tatrach
- wieczorami zatańczymy przy lokalnej muzyce i przepysznych góralskich smakach - polecamy jagnięcinę.
Dzień 6 - Powrót do przeszłości - Auschwitz
Tego miejsca nie trzeba przedstawiać, ale jest absolutnie miejscem, które należy zobaczyć, przystanąć i zastanowić się. Utworzone na terenie Byłego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau muzeum jest żywym dowodem na to, czego jako ludzie nigdy nie powinniśmy ponownie zrobić. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmie ok. 4 godziny, następnie udamy się w stronę Krakowa, gdzie po drodze w pałacu w Przegorzałach wypijemy wyśmienitą popołudniową kawę z pięknym widokiem na okolicę.
Wieczorem poznamy Kraków, miasto słynące klimatem studenckim, gdzie ponad 250 tys. żaków studiuje na ponad 10 uczelniach wyższych. Smak Krakowa to przede wszystkim rozgrzane ulice Starego Miasta i niesamowite restauracje w połączeniu z wibracyjnymi barami tętniącymi życiem przez całą dobę.
Dzień 7 - W stolicy królów - Kraków
Mimo że Warszawa to stolica Polski, Kraków zawsze będzie miejscem, które uchodzi za kulturową stolicę kraju. Artyści, naukowcy, wybitne postaci, przybywają do miasta królów polskich i pozostają tutaj zauroczeni atmosferą.
Dzisiaj zabieramy ze sobą rowery i wyruszamy:
- przez Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, odwiedzając Bazylikę Mariacką
- jedziemy w kierunku Wawelu, gdzie odwiedzimy Katedrę w której spoczywają królowie oraz dla chcących zwiedzić komnaty polecamy przede wszystkim kolekcję arrasów
- spotkamy osoby kultywujące regionalną tradycję, grających piosenki z dawnych lat, ubranych w ludowe stroje - folklor jest tutaj nadal bardzo żywy
- zejdziemy smoczą jamą do Wisły, gdzie zrobimy przerwę na kawę na jednej z barek
- pojedziemy następnie w kierunku balonu widokowego, skąd wzbijemy się na 200 m i będziemy podziwiać nie tylko miasto, ale i widoczne niekiedy Tatry
- odpoczniemy na miejskiej plaży, pogramy w siatkówkę plażową
- dojedziemy wreszcie na Kazimierz, czyli do żydowskiej dzielnicy kosztując unikalnego fast-foodu: Zapiekanki - podobno najlepsze w całej Polsce
- dla fascynatów historii polecamy multimedialne muzeum "Fabryka Schindlera", gdzie Steven Spielberg nakręcił swój film, "Lista Schindlera" (znajdziemy tam listy małego Romana Polańskiego przebywającego w getcie żydowskim)
Wieczór to kolacja "Pod Baranem", jednej z najlepszych restauracji krakowskich, gdzie stołują się m.in. jurorzy z Master Chefa J, a dla tych, którzy będą mieć siłę, pokażemy nocne, studenckie życie.
Dzień 8 - Tak blisko, a tak inaczej - przez Kopalnię Złota do Pragi. Prywatnym minibusem ruszamy rano w kierunku czeskiej Pragi. Będziemy przekraczać naturalną granicę między Polską, a Czechami w Sudetach, po drodze jednak koniecznie zatrzymamy się w średniowiecznej kopalni złota w Złotym Stoku i popłyniemy podziemną rzeką. Wieczorem docieramy do Pragi, miasta które nigdy nie śpi. Nocne życie kwitnie przez cały czas! Proponujemy wieczorem prawdziwą ucztę, w miejscu do którego przychodzą głównie rodowici mieszkańcy Pragi, a szefem kuchni jest wielokrotny mistrz gotowania. Czesi oprócz piwa mają do zaoferowania wiele więcej. Zjemy knedliky, żeberka, precle i wiele, wiele więcej! Dla chętnych nauka picia prawdziwego ABSINTHU - "Green fairy" i próba zobaczenia tego co niewidzialne.
Dzień 9 - Ahoj Praha - Praga
Praga jest na tyle fantastyczna, że nie można spać do późna! Dziś zaproponujemy dla chcących uniknąć tłumów:
- wstajemy o 5 rano i idziemy na wschód Słońca nad Wełtawą, na most Karola
- poranna kawa na Hradczanach, gdzie zobaczymy zamek cesarski, siedzibę Prezydenta Czech, złotą uliczkę i gotycką katedrę św. Wita
- lunch proponujemy zjeść w lochach z torturami
- wizyta w średniowiecznej bibliotece ze zbiorami z XV w.
- stary browar na Strahovie, gdzie mnisi produkowali kiedyś piwko - polecamy Pale Ale
- Rynek praski z wieżą ratuszową o pełnej godzinie i piękny widok na miasto z góry
- koniecznie zatrzymamy się, aby zakosztować Pilsnera w Pivnicach u Zlateho Tygra, gdzie Bill Clinton wraz z Vaclavem Havlem w 1993 r. wypili pokojowe piwo
- wieczorem, proponujemy Ghost Tour, czyli spacer śladami najbardziej nawiedzonych miejsc w Pradze…, gdzie kiedyś grasował mistyczny golem
- kolacja koniecznie u Svejka
Wieczorem zobaczymy nocny półświatek Pragi, miejsca których nikt nigdy nie zapomni. Małe witryny barowe okazują się ogromnymi wielopoziomowymi klubami w podziemiach, podobnie jak piwne piwnice, z których słynie miasto.
Dzień 10 - Piękne średniowiecze - Czeski Krumlov
Wyjeżdżamy pociągiem na południe. Czeski Krumlov to miejsce unikatowe na skalę europejską. Miasteczko rodem z wieków średnich, nietknięte zębem czasu z jednym z największych zamków na starym kontynencie. Renesansowe kamienice, cudowne ogrody, browar Egenberg z XIV w. to tylko część miejsc do odwiedzenia. Późnym popołudniem zwiedzimy muzeum warzenia piwa, zdegustujemy ten narodowy czeski trunek i zjemy przepyszną kolację u źródeł Wełtawy.
Dzień 11 - Dzika rzeka - Wełtawa
Rano wybierzemy się na zamek, z którego wieży rozciąga się cudowny widok na całe miasteczko. Zwiedzimy komnaty z fantastycznymi zbiorami, teatr dworski, a następnie ogrody. Dziś prawdziwe atrakcje, bo wsiadamy na pontony, ubrani w kapoki i wyposażeni w wiosła, płyniemy ok. 20 km na północ. Rzeka nie jest rwąca, dlatego mamy wreszcie czas na prawdziwy relaks, podziwiając dolinę Wełtawy zatrzymamy się u Milana, na najlepszych kiełbaskach, zdegustujemy lokalne trunki, aż dopłyniemy przed zmrokiem do ostatniego postoju, skąd wrócimy na kolację do Czeskiego Krumlova. Dziś wieczorem polecamy zwłaszcza smażony ser z sosem tatarskim lub żeberka w balsamicznym sosie tuż nad brzegiem rzeki na tarasie średniowiecznej kamieniczki.
Dzień 12 - Nad pięknym, modrym Dunajem - Wiedeń
Mijając łąki, pola, lasy zmierzamy lokalnymi drogami do stolicy Austrii, gdzie dotrzemy popołudniem. Wiedeń jest inny niż miasta tego regionu, ułożony, majestatyczny, z przepięknymi pohabsburskimi zabytkami. Ale nikt nie wyobraża sobie, że mogłoby być inaczej. Zobaczymy koniecznie:
- Hofburg - pałac Habsburgów i komnaty cesarzowej Sissi
- pojedziemy posłuchać muzyki na wyspę na Dunaju
- skosztujemy tortu Sachera niedaleko katedry św. Stefana
Wieczorem zabieramy was do wyjątkowo lokalnego klimatu, czyli kolację w stylu austriackim w NeubauSchenke, gdzie zakosztujecie prawdziwego wiedeńskiego, cielęcego schnizla i pyszną ziemniaczaną sałatkę, a to wszystko wśród prawdziwych Austriaków - żadnych turystów!
Rządni nocnych atrakcji i poznania wiedeńskiego życia, zabierzemy do dzielnicy Gurtel, słynnej z barów i klubów zlokalizowanych pod linią S-Bahn.
Dzień 13 - Pałace, torty i karuzele - Wiedeń
Wiedeń jest wspaniałym miejscem, żeby niespiesząc się powoli smakować tę metropolię. Najpierw zobaczymy pałac letni Shonbrunn, koniecznie warto zaglądnąć do wszystkich komnat, w których m.in. rezydował Franz Joseph. Potem wyjdziemy na szczyt ogrodów, gdzie popijając kawę po wiedeńsku i kosztując jeden z wybornych tortów usiądziemy na tarasie skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na cały Wiedeń. Jest oczywiście czas na zakupy i spokojne delektowanie się klimatem miasta, żeby wieczorem zakończyć dzień na Praterze, najstarszym wesołym miasteczku i poczuć się znowu jak dziecko!
Dzień 14 - W dół Dunaju - Bratysława i Budapeszt
Wyruszamy po śniadaniu pociągiem wzdłuż Dunaju. Zaledwie jedną godzinę jazdy od Wiednia położona jest stolica Bratysławy, która jest jedną z najmniejszych stolic, ale Rynek i zjedzenie paru słowackich przysmaków, takich jak bryndzowe haluszki i trochę boroviczki na pewno nikomu nie zaszkodzą jako lunch w drodze na Węgry. Do Budapesztu dojedziemy na wieczór, ale stolicę Węgier fantastycznie odkrywać nocą. Nasi węgierscy przyjaciele oprowadzą nas po najważniejszych smaczkach miasta, zaglądniemy do najsłynniejszego pubu Szimpla i zjemy coś ostrego w tradycyjnym stylu węgierskiej papryczki.
Dzień 15 - Buda i Pest - Budapeszt
Budapeszt to nie tylko mosty, Dunaj, pałac, czy góra Gellerta. To przede wszystkim dwa różne miasta z innymi kulturami, zwyczajami i ludźmi. Gdy chcemy spokoju, wolnego przechadzania się, odpoczynku i pięknych zabytków, idziemy na wzgórza Budy, gdzie warto zatrzymać się na chwilę, chociażby na gorących źródłach, na co oczywiście będzie czas.
Z drugiej strony, to obserwacja Węgrów, którzy wolne chwile spędzają na wyspie Małgorzaty, gromadząc się całymi grupami i rodzinami, uprawiają sport, robią pikniki i popijają wino. Przejdziemy do Parlamentu, gdzie zobaczymy jeden z najpiękniejszych budynków państwowych na świecie, aby następnie zderzyć się z Pestem, czyli tą stroną miasta, która nigdy nie śpi. Przejdziemy placami i pięknymi ulicami do restauracji na pożegnalną kolację, muzyka na żywo, pyszne węgierskie dania i doskonała atmosfera spowoduję, że nie będziecie chcieli wracać!
Dzień 16 - Do zobaczenia niedługo - powrót do domu
Żegnamy Was niespodziankami, a dla tych, którzy zostają dłużej zawsze służymy pomocą!
TravelMe Sp. z o. o.
ul. Lubicz 27a/1, 31-503 Kraków
tel. 608-883-900, 664-554-445, 511-140-033
kasia@travelme.pl
info@travelme.pl