Śladami rysia i wilka w Beskidzie Czesko-Słowackim
Tematyka:
Śladami rysia i wilka w Beskidzie Czesko-Słowackim
Tropienie rysia, wilka i niedźwiedzia
Przemierzanie szlaków na rakietach śnieżnych
Prowadzenie monitoringu dzikich zwierząt w górach
Prelekcja o naturalnych siedliskach zwierząt w Beskidach.
Nocleg w górskim pensjonacie ze śniadaniem i traperskiej chacie
Wilki, rysie i niedźwiedzie żyły w naturalnych enklawach w lasach Europy Środkowej od tysięcy lat. Niestety ich populacja bardzo ucierpiała przez prowadzenie polowań i niszczenie siedlisk w ostatnich stuleciach.
Mamy dla Was ofertę przyłączenia się do zespołu naukowców, aby wspólnie z nimi monitorować szlaki wędrówek wilków, rysi i niedźwiedzi. Będziemy podążać ich tropem, aby obserwować i monitorować ich zachowania. Do naszych zadań będzie również należało sprawdzanie zarejestrowanych zdjęć z kamer umieszczonych w lesie.
Sama wycieczka jest świetną okazją, aby uciec od zgiełku miasta i chociaż na kilka dni przenieść się na łono natury, daleko od ludzi.
Dzięki zmianom zachodzącym na obszarach wiejskich i większej świadomości ekologicznej społeczeństwa, populacja dużych drapieżników odradza się w całej Europie. Również zachodnie Karpaty ponownie stają się obszarem występowania tych charyzmatycznych zwierząt. Ciągle niewiele wiadomo na temat ich wpływu na leśny ekosystem, wymagań siedliskowych, struktury genetycznej i korytarzy migracyjnych. Wiadomo natomiast, że wpływ polowań ma duże znaczenie w strukturze rozproszenia zwierząt w zachodniej części gór.
Celem projektu, w którym weźmiemy udział, jest monitorowanie i ochrona tych zwierząt jak również prowadzenie badań, które pomogą odpowiedzieć na pytania dotyczące zachowań wilka i rysia na obszarze górskim.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1 (piątek, 10.01.)
Spotkanie z uczestnikami wyjazdu w Międzyrzeczu Wołoskim - w j. czeskim Valašské Meziříčí - lub na miejscu w górskim hotelu. Transport do górskiego hotelu, spotkanie z pracownikami naukowymi, którzy przygotowali dla nas ciekawą prelekcję o siedliskach drapieżników w Karpatach i zapoznają nas z zasadami ich pracy.
DZIEŃ 2 (sobota, 11.01.)
Wczesnym rankiem rozpoczęcie monitoringu. Zostaniemy podzieleni na małe grupy. Każda grupa będzie miała swojego przewodnika i będzie zajmować się innym obszarem. Wyjście w góry będzie doskonałą okazją do zbadania górskiej przyrody zimą. Przejdziemy około 10-12 km w górzystym terenie, w beskidzkich, zimowych warunkach.
DZIEŃ 3 (niedziela, 12.01.)
Kontynuacja monitoringu w innych regionach na czesko-słowackiej granicy, nocleg w chacie wysoko w górach. Chata jest ogrzewana piecem na drewno. Jest to prawdziwa gratka dla osób spragnionych przygody i przyrody z dala od ludzi i cywilizacji.
DZIEŃ 4 (poniedziałek, 13.01.)
Podsumowanie wyjazdu / możliwość kontynuacji monitoringu. Powrót do kraju.
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
2 noce w górskim hotelu **
1 noc w górskiej chacie ogrzewanej drewnem
2x śniadania, 1x wspólnie przygotowane śniadanie
polskojęzycznego przewodnika
lokalnych przewodników - badaczy
transfer z Międzyrzecza Wołoskiego do górskiego hotelu i z powrotem
wynajem sprzętu (rakiety śnieżne)
datek w wysokości 100 PLN na działania organizacji monitorującej rysie, wilki i niedźwiedzie
pakiety informacyjne i mapy
gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży
ubezpieczenie NNW + KL
obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę