Szwajcaria Kaszubska
Tematyka:
SZWAJCARIA KASZUBSKA
Będomin-Wdzydze Kiszewskie-Kościerzyna-Kartuzy-Żukowo-Wieżyca-Szymbark- Chmielno- Pelplin
TERMIN:27-29.07.2020r.
PROGRAM:
1 dzień-Wyjazd godz.6.00.Przejazd do Pelplina- gdzie znajduje się jedna z największych katedr gotyckich w Polsce związana z zakonem cystersów- zwiedzanie. Następnie Wdzydze Kiszewskie z Parkiem Etnograficznym powstałym już pod koniec XIX w. Przejazd do Będomina- Muzeum Hymnu Narodowego, mieszczącym się w szlacheckim dworku, w którym urodził się Józef Wybicki . Kościerzyna-to jedyne miejsce w Europie, gdzie w jednej parafii znajdują się dwa sanktuaria maryjne. W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin czcią otoczony jest XVII-wieczny obraz, będący kopią słynnego obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. W drugim kościerskim sanktuarium - Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - przedmiotem kultu jest słynąca z łask XV-wieczna gotycka pieta. Obiadokolacja. Nocleg.
2 dzień- śniadanie. Spacer czarnym szlakiem turystycznym( spacer zajmuje 30 min. łagodne podejście) na Wieżycę - 329mnpm. Jest to najwyższe wzniesienie Szwajcarii Kaszubskiej z wieżą widokową( 35 m) im. Jana Pawła II. Przejazd do Szymbarku, gdzie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu każdy znajdzie coś dla siebie :Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski", Kaszubski Świat Bajek, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR jest "Dom do Góry Nogami", cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, którzy na własnej skórze mogą odczuć efekty zawirowań błędnika. Przejazd do Chmielna, które słynie z garncarstwa- zwiedzanie Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów warsztatu,gdzie prześledzić można proces powstawania glinianych naczyń, samemu sprawdzić się na kole garncarskim, a także nabyć pamiątkowy wyrób ceramiczny. Obiadokolacja. Nocleg.
3 dzień- śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzamy Kartuzy- kościół klasztorny - kolegiata Wniebowzięcia NMP z oryginalnym dachem w kształcie trumny. Kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach to najlepiej zachowany kościół zakonu kartuzów na ziemiach polskich. Historia Żukowa nierozerwalnie związana jest z klasztorem norbertanek. Żukowski kościół poklasztorny jest najstarszym zabytkiem architektonicznym na Kaszubach, kryjącym wiele cennych dzieł sztuki z XIV- XVIII w. Żukowo nazywane jest Kolebką Haftu Kaszubskiego, którego charakterystyczne elementy widoczne są w herbie miasta( muzeum).
Powrót do Łodzi w godzinach wieczornych.
Cena 580 zł zawiera:
transport autokarem
opiekę pilota
2 noclegi
2 śniadania
2 obiadokolacje
ubezpieczenie NNW i Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: biletów wstępu i przewodników ok.130 zł., płatne u pilota w autokarze.