Kotlina Kłodzka 5 dni
Tematyka:
TRASA:
SIERPNICA TWIERDZA SREBRNA GÓRA KŁODZKO ZŁOTY STOK KUDOWA-ZDÓRJ BŁĘDNE SKAŁY WAMBIERZYCE POLANICA ZDRÓJ DUSZNIKI ZDRÓJ BYSTRZYCA KŁODZKA BARDO ŚLĄSKIE KAMIENIEC ZĄBKOWICKI
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd z Koronowa we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Sierpnicy. Zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka trasą historyczną. Dowiemy się jak powstał obiekt, poznamy losy ludzi pracujących przy projekcie Riese oraz wiele ciekawostek związanych z Osówką, Górami Sowimi, Dolnym Śląskiem. Przejazd na zwiedzanie największej militarnej atrakcji Dolnego Śląska - Twierdzy Srebrna Góra. W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budzi potężny Donjon, natomiast cały zespół składa się z sześciu fort w i kilku bastion w. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Kłodzka. Zobaczymy: Stare Miasto, most gotycki św. Jana, kościół Matki Bożej Różańcowej. Przejście Podziemną Trasą Turystyczną. Przejazd do Złotego Stoku. Udamy się do Kopalni Złota, oferującej niesamowitą podróż w głąb ziemi. W skład trasy zwiedzania wchodzi: "Sztolnia Gertruda", "Chodnik Śmierci", spotkanie ze strzegącym kopalni Gnomem oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w "Sztolni Czarnej". Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Kudowy - Zdroju. Czas wolny na terenie parku zdrojowego. Następnie udamy się na spacer Szlakiem Ginących Zawodów - zapoznamy się z ginącymi zawodami, takimi jak: garncarstwo, tkactwo, kowalstwo oraz piekarstwo tradycyjne. Przejazd w okolice Gór Stołowych do Błędnych Skał. Zobaczymy malowniczy labirynt skalny. Występują tu różnorodne formy skalne w postaci grzybów, baszt, stołów i tuneli. Z platformy widokowej roztacza się szeroka panorama na otaczające pasma górskie. Następnie udamy się do Wambierzyc, nawiedzimy sanktuarium. Kościół góruje nad niewielkim rynkiem, z którego prowadzi 57 schodów o symbolicznym znaczeniu. Dużą atrakcją Wambierzyc jest ruchoma szopka z 1882 roku, z ponad 800 figurkami. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie, po którym damy się do Polanicy- Zdroju. Spacer po uzdrowisku. Czas wolny. Przejazd do Dusznik Zdroju. Zobaczymy park zdrojowy z pijalnią wód, Teatrem Zdrojowym im. Fryderyka Chopina, obeliskiem z popiersiem Chopina oraz renesansowy rynek. Następnie udamy się do Muzeum Papiernictwa, mieszczącego się w młynie papierniczym. Przejazd do Bystrzycy Kłodzkiej. Zobaczymy zabytkowe centrum: fragmenty murów obronnych z XIV w. oraz Mały Rynek, na którym stoi zabytkowy pręgierz. Odwiedzimy Muzeum Filumenistyczne, gromadzące zbiory dotyczące wzniecania ognia od XVI-wiecznego krzesiwa, po współczesne zapalniczki. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Barda Śląskiego, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. Obecny barokowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. XVIII-wieczny ołtarz wieńczy cudowna, drewniana figura. Ma prawie pół metra wysokości i jest najstarszą, romańską rzeźbą na Dolnym Śląsku. Zdobiona jest siedmioma tajemniczymi rzędami liter. Ich znaczenia nie udało się rozszyfrować do dziś. Przejazd do Kamieńca Ząbkowickiego, gdzie nawiedzimy pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem WNMP i św. Jakuba Starszego - zespół obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Zwiedzimy także monumentalny pałac w stylu neogotyckim z XIX w. Pomimo dokonanych tu w ciągu minionych dziesięcioleci zniszczeń, niezmiennie sprawia wrażenie, jakby został żywcem przeniesiony z bajki. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.
TERMIN: 14 - 18.09.2020
CENA: 1 240 PLN
ZAPEWNIAMY:
komfortowy przejazd na całej trasie
4 śniadanie, 4 obiadokolacje
4 noclegi w hotelu*** lub pensjonacie, pokoje 2-os z łazienkami
opiekę i informację turystyczną pilota
bilety wstępu, nagłośnienie, opłaty drogowe, przewodników lokalnych
ubezpieczenie NNW do 10 000 zł
UWAGI:
wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
niezbędny dokument: dowód osobisty lub paszport
niektóre punkty programy mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji i wprowadzonych rozporządzeń pod kątem COVID-19